7 yıllık dünya turundan döndüler

28
7 yıllık dünya turundan döndüler

Antalya Limanı’ndan 7 yıl önce dünya turu için tekneyle açılan Zehra ve Hasan Şirin çifti yola çıktıkları limana geri döndü. Yolculukları süresince korsanların tacizine uğrayan, tekne motorları arızalanan Şirin çiftinin yeni hedefi ise Türk denizlerinde koyları tek tek gezmek.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 1

Antalya Limanı’ndan 10 Ağustos 2015 tarihinde ‘Kandiba’ isimli tekneleriyle dünya turuna çıkan Zehra ve Hasan Şirin çifti ile köpekleri Carlos denizde geçen seyirlerini tamamladı.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 2

Çıkış yaptıkları tarihte geride bıraktıkları sevdikleri tarafından Antalya Limanı’nda karşılanan çift, duygu dolu anlar yaşadı.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 3

Çift yola çıkarken geride bıraktıkları birer çift ayakkabılarını da giyerek yeniden karaya ayak bastı.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 4

Zorlu ve bir o kadar da keyifli bir seyir yaptıklarını anlatan Şirin çifti, zorluk çektikleri ve fırtınalarla da çok uğraştıklarını söyledi.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 5

17 METRELİK TEKNEYLE 7 YIL

17 metrelik tekneleriyle 7 yıl süren dünya turunda açık denizde korsanların tacizine de uğradıklarını belirten Hasan Şirin, her şeye rağmen yolculuklarının keyifli geçtiğini ifade etti.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 6

Bodrum, Karayipler, Grenada, Fiji, Yeni Kalidonya ve Malezya rotasında 7 yıl geçiren çift, çoğunlukla koylarda dinlendiklerini ve hava durumuna göre denize açıldıklarını kaydetti.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 7

Denizcilik bilgilerinin de çok az olduğunu ancak ona rağmen bir cesaretle yola koyulduklarını ve hayallerinin peşinden gittiğini belirten Zehra Şirin, “Fırtınalar bizi çok zorladı. Ancak yine de çok keyifli bir yolculuktu” dedi.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 8

Hasan Şirin ise tekneyi eşi Zehra ile birlikte kullandığını ve nöbetleşerek seyrettiklerini ifade etti.

Geride bıraktıkları ailelerinin desteğiyle ayakta durabildiklerini kaydeden Hasan Şirin, “Dünya sandığımız kadar küçük değil. Bunu gördük. Denizlerin, koyların ve diğer ülkelerin çok güzel olduğunu yaşayarak öğrendik” diye konuştu.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 9

MOTORLARI ARIZALANDI, KORSANLAR TACİZ ETTİ

Açık denizde korsanların tacizine uğradıklarını anlatan Hasan Şirin, “Bizi yakalamak için manevra yaptılar ancak teknenin ışıklarını kapatarak geri döndük ve onlardan kaçtık. Sonrasında da tekne motorumuz arızalandı. Çaresiz yelkenle bir süre seyir yaptık. Büyükelçilik ve Dışişleri Bakanlığı’na ulaştık ve bizi kurtardılar” sözlerini kullandı.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 10

Şirin çifti gençlere hayallerinin peşinde gitmeleri yönünde tavsiyede bulunarak yeni hedeflerinin Türkiye’nin denizlerini ve koylarını tek tek dolaşmak olduğunu söyledi.

7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 11
7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 12
7 yıl önce başlayan dünya turu aynı noktada sona erdi - 13
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın